KRÓNIKÁS FÜZETEK
Fodor István monográfia gyűjteménye
Marosszék és Marosvásárhely sz. kir. város krónikája
Régi, nevezetes épületek és intézmények:
KIRÁLYI ÍTÉLŐ TÁBLA és a kancellisták a régi székely-főváros szellemi, társadalmi életében. MAKARIÁS-HÁZ és II. József császár látogatása. LÁBOS-HÁZ és a róm. kath. középtanoda. SZÉK-HÁZ, vagy vármegyeháza. KÖPECZl TAMÁS HÁZA, a városnak fejedelmi szállásul fenntartott épülete. GÖRÖG-HÁZ/vagy a Takarékpénztár épülete. TELEKI DOMOKOS-FÉLE HÁZ, vagy a Nagypipa. APOLLÓ-SZÁLA. A marosvásárhelyi híres bálok és a Theatrum játszóhelye. ELBA-SZIGET és létesítője: Houchard József. VÁROSI ISPOTÁLY és az alapítványt tevő Viola József, moldovai főorvos pályafutása. RÉGI TANÁCSHÁZAK. ARANYKERESZT VENDÉGLŐ. Gróf Battyhányi Lajos, első felelős magyar miniszterelnök küldöttei a 48-as események előkészítésére."

II. sorozat 7-8. szám. Marosmenti Élet kiadása, 1936-38
 

Elba sziget
és létesítője: Houchard József

"Elba szigete: mulató helye a városnak, jelenleg csinos meleg és hideg fürdő téglából készült szobákkal, alkalmas vendéglővel van ellátva. Fekszik a Vámos híd irányába a város malmán túl, első rendezője, díszesítője polgár Houchard József volt 1814-ben, mostani Bukuresti úr!"
Ennyit ír Benkő Károly kéziratos krónikájában az Elbáról, melyet ma Erzsébet ligetnek neveznek. Az Elba a város északi felén, a Maros és a turbina árok közti térségen terül el, mely területet a vasúti töltés szeli keresztül. Sziget elnevezését onnan kapta, - mint ahogy a maga idejében az is volt - hogy a Maros két ága által volt körülvéve. Ugyanis abban az időben, a vízzel üzembe tartott malmok mozgatására a Maros fő ágát még két mellékágra terelték, melyek közül a középágon a Bodor féle műhíd vezetett keresztül. Ez a terület, ahol ma magas jegenyék és más díszfák vetik árnyukat, még 123 évvel ezelőtt a Maros által körülhatárolt iszapos, mocsaras ingovány volt, melyből a francia eredetű Houchard József emberszeretettől fűtve, a természeti szépségek kihasználásával, valósággal paradicsomot varázsolt.
Houchard József még 1814. augusztus 14-én kérvényt nyújtott be a város tanácsához, "hogy a város malma alatt lévő helyet azt mulató kertnek készítendőnek adná el örök áron". A Tanács ilyenformán a kérést nem teljesítette, de tekintettel "jóra törekvő szándékát a kérelmesnek", azt az ajánlatot tette, "hogy költsége, fáradsága jutalmául" 15 évig a helyet rendelkezésre adja, mely határozatról körlevelet is adott ki. A felhatalmazás birtokában Houchard József bevezette a liget létesítését, mellyel nemcsak kertészeti kedvtelésének kielégítésére, szülővárosa szépítésére törekedett, hanem az 1816-17-iki nagy éhínség enyhítésére naponta 50-60 éhező embernek munkaalkalmat és élelmet juttatott.

Az Elba sziget kertté varázsolásának történetéhez nem érdektelen a lelkes alapító családi eredetéről is egyet, mást megtudni. Houchard József hasonnevű nagyapja, mint hugenotta, nem várta be XIV. Lajosnak az 1685-iki nantesi ediktumát, hanem elhagyta Franciaországot és Hannau városában telepedett meg. Két fia közül: János azonban visszatért Franciaországba, ahol mint tábornok az északi haderő fővezére világtörténelmi jelentőségre tett szert. A másik fiú: Izsák, a göttingai egyetemen (1760 körül), megismerkedett gróf Teleki Józseffel, kinek rábeszélésére Erdélybe jött nejével, a hollandiai Vielsuff Mária Paulinával és Marosvásárhelyen telepedett meg. Itt a ref. kollégiumban a francia és a német nyelvtanítói állást töltötte be.
Houchard Izsák, kollégiumi nyelvtanító fia volt József, az Elba sziget megteremtője.
Houchard József (aki Marosvásárhelyen született, már teljesen magyarrá lett), mint építészmérnök végezte tanulmányait. A francia háború kitörésekor Pesten a magyar insurrectiohoz csatlakozott, de mivel lováról leesett, hosszabb ideig harcképtelenné vált. Később a bécsi csapatban tüntette ki magát. Houchard József katonai szolgálatát letéve, visszatért Erdélybe és a gyulafehérvári pénzverdénél vállalt pénzbeváltó állást. A hivatal feloszlatása után visszatérve Marosvásárhelyre, kizárólag szülővárosa fejlesztésére törekedett. Mint kiváló szakember, színházépítési, Maros szabályozási és egyéb terveket készített, házat, műkertet tervezett, végül megteremtette a város nagy sétányát, melyet őshazájára emlékezetül Elba szigetnek nevezett el. Általában minden ténykedésével szülővárosa hasznára működött. Meghalt 1841-ben, 8 fiút és két lányt hagyott maga után. Gyermekei közül József, mint bányatiszt, a bányanagy rangig emelkedett, aki az 1842-iki országgyűlésen, a francia nemességének bizonyítása után, honpolgárságot és magyar nemességet nyert. Houchard Ferenc, mint tengerész, a nemzeti tengerhajózás területén tevékenykedett; ő volt kezdeményezője az "Első Magyar Gőzhajózási Társulat"-nak és mint az "Országos Magyar Gőzhajó Társulat" igazgatója, a magyar kereskedelmi hajózás fejlődését előmozdította. Még Houchard Lajos gazdatisztről és Houchard Sándor hivatalnokról tud a család életrajzírója.

1858-ban többek előterjesztésére a marosvásárhelyi városi Tanács elhatározta, hogy az Elba létesítőjének emlékére, az Erzsébet ligetben egy Houchard emlékművet állít, melynek érdekében gyűjtőíveket bocsátott ki a következő felhívás kíséretében:
"Élni fog ugyan emléke az irt mulató kertben az általa szakértőleg művelt és toronymagasságra emelkedett fákban, de a méltányosság sugallatát követve, polgári kötelességének ismeri ezen Tanács önöket tisztelt polgárok felkérni, hogy néhai nevezett polgártársunknak állítsunk azon mulató kertben Emelvényt, mi a késő nemzedék előtt is jelen korunk általi megtiszteltetését képviselhesse."
E felhíváshoz a gránit emlékoszlop tervrajzát is csatolták.
Mivel a gyűjtést lanyhán kezdték és nem járt megfelelő eredménnyel, az 1905. július 21-én megtartott törvényhatósági biz. űlés elhatározta, hogy az Erzsébet ligetben egy teniszpályát épít, melynek költségeire felhasználtatnak: 1. a Tanács által kezelt Houchard alap összege, azaz 4208 kor. 70 f., 2. az 1905. június 24-én megtartott ligeti népünnepély 1100 k. jövedelme, 3. az esetleges többlet a város 1906. évi költségvetésében vétetik fel. Azonban Gáspár Antal biz. tag indítványára kimondottá, hogy a teniszpályához építendő pavilont "Houchard emlék"-nek nevezik el és ennek nyomatékául megfelelő feliratú emléktáblát, helyeznek. Az építési költség 5778 k. 56 fillért tett ki. Azonban Houchard József emlékezetét feltüntető táblát sohasem helyezték el.
Az Elba a városnak hosszú ideig egyedüli szórakozó helye volt. A nyári vendéglőn kívül itt volt a nyári színkör is, melyet 1914-ben (tűzveszélyes volta miatt) lebontottak. Itt volt a város egyedüli meleg fürdője is. A színkör lebontásával a víg élet elköltözött az Elbából. A gyönyörű díszfákat Houchard József halála utáni haszonbérlők megritkították, sőt később a sportpálya építésével, majd napjainkban a jégpálya pavilon építkezésével több óriás, évszázados fát kivágtak, miáltal az eredetileg amúgyis elhanyagolt liget sokat vesztett értékéből és szépségéből. Újabban a sportőrület dühöngi ki magát a megkoppasztott tereken, miközben a hihetetlenül elszaporodott csókák a fákat teleülve, elhomályosítva az eget, siránkoznak a pusztuláson.
Minden jog fenntartva©dr. Flórián Csaba 2004 -2008
  A honlapon látható képeslapok Gáll József gyűjteményéből származnak.
További felhasználásuk, kizárólag a tulajdonos hozzájárulásával lehetséges.