KRÓNIKÁS FÜZETEK
Fodor István monográfia gyűjteménye
Marosszék és Marosvásárhely sz. kir. város krónikája
Régi, nevezetes épületek és intézmények:
KIRÁLYI ÍTÉLŐ TÁBLA és a kancellisták a régi székely-főváros szellemi, társadalmi életében. MAKARIÁS-HÁZ és II. József császár látogatása. LÁBOS-HÁZ és a róm. kath. középtanoda. SZÉK-HÁZ, vagy vármegyeháza. KÖPECZl TAMÁS HÁZA, a városnak fejedelmi szállásul fenntartott épülete. GÖRÖG-HÁZ/vagy a Takarékpénztár épülete. TELEKI DOMOKOS-FÉLE HÁZ, vagy a Nagypipa. APOLLÓ-SZÁLA. A marosvásárhelyi híres bálok és a Theatrum játszóhelye. ELBA-SZIGET és létesítője: Houchard József. VÁROSI ISPOTÁLY és az alapítványt tevő Viola József, moldovai főorvos pályafutása. RÉGI TANÁCSHÁZAK. ARANYKERESZT VENDÉGLŐ. Gróf Battyhányi Lajos, első felelős magyar miniszterelnök küldöttei a 48-as események előkészítésére."

II. sorozat 7-8. szám. Marosmenti Élet kiadása, 1936-38

A KIRÁLYI ITÉLŐ TÁBLA ÉS A KANCELLISTÁK
a régi székely főváros szellemi és társadalmi életében.

A református főtanoda, a római katolikus tanintézet professzorai és ifjúsága, valamint a Maros széki tisztség, a nemes város magisztrátusának tisztviselői, úgyszintén a nemes céhek vezetői képezték eredetileg a régi Marosvásárhely előkelő társadalmi életének magvát, amelyhez hozzájárult a közeli környék főurainak és nemes birtokosainak együttműködése minden számottevő kulturális és társadalmi megmozdulásoknál.
Azonban az 1754-ben Medgyesről ide költözött Királyi Tábla újabb lendületet adott a székely főváros forgalmának és fejlődésének. A régi Marosvásárhely minden fénye, tekintélye, jóléte a Királyi Táblához fűződik. "Díszteljes egy intézet volt ez, mely legnagyobb hatással szerepelt csalhatatlanul M.-Vásárhely s az ország többi részei művelődésekre is." (Benkő Károly kézirata 30. l.). Mert Erdély törvényhozóinak legelőkelőbbjei gyűltek itt egybe, azon kívül az ország minden részéből idesereglett, a Királyi Táblához joggyakorlatra beosztott mintegy 700 kancellista ifjúság is számottevő jövedelmet és forgalmat biztosított a székely főváros részére. A jelentékeny, számos kultúrintézmény és közhivatal mellett, tehát a Királyi Tábla révén lett Marosvásárhely - Kolozsvár után - Erdély második számottevő, első rangú városa.
Az erdélyi Királyi Tábla eredetileg az erdélyi vajdák ítélőszékéből, kb. 1542-ben alakult át. Kezdetben 4-6 bíró működött itt, majd 1578-ban, később pedig az 1659-ben hozott törvények az ítélőmesterek vagy táblabírók számát tizenkettőben állapították meg, élükön egy elnökkel. Ez a Tábla a megyei törvényszékek, valamint a szász egyetemek és székely székek fellebbezési fórumaként működött.
A legrégibb fennmaradt, latin nyelvű ítélkezési szabályzatot 1737. június 22-én III. Károly adta ki, melyet leánya Mária Terézia 1777-ben 247 §-ban kiegészítve állapított meg. Amikor pedig az 1790-91-iki országgyűlés kimondta a magyar nyelv kötelező használatát, röviddel utána lefordították, majd kinyomattatták a következő címmel:
"Az Erdélyi Törvényes Királyi Tábla számára 1777. esztendőben adott RENDSZABÁS, - kinyomatott Kolozsvárt a Királyi Líceum betűivel 1828"
Ez a "Rendszabás" képezte sokáig alapját a Királyi Tábla ítélkezéseinek.
Az 1754-ben Medgyesről Marosvásárhelyre helyezett Kir. Ítélő Táblának "Elől Ülő"-je kilyéni Székely Mihály v. b. T. T. Volt, aki mellett két ítélőmester, 11 rendes és 8 számfeletti táblabíró működött a hozzátartozó kezelői személyzettel. Ide tartozott még a peres felek képviseletében a 11 "ügyvédlő" is. Később a múlt század első felében a Királyi Ítélő Tábla személyzeti és ügyviteli beosztása a következőként alakult: egy elnök vezetése alatt 3 ítélő mester és azok mellett külön-külön 1-1 jegyzőkönyvvezető, vagyis segéd működött; 12 rendes és 8 számfeletti bíró, azután az alantas bíróságoktól befutott, tárgyalásra kerülő ügyek feldolgozására egy általános jegyzőkönyvvivő, továbbá egy levéltárnok, ajtónálló, stb. megfelelő fizetéssel. Általában az alsó fokú törvényhatóságoktól ide fellebezett polgári és bűntető pereket tárgyalták. A rendes és számfeletti bírói kar az évenként kiszabott hat törvényszakasz alatt, az ünnepnapok kivételével, minden délelőtt ülést tartott. Az elnök, az ítélőmesterek és a 4 segéd tanították a magyar törvénytan gyakorlati részét. Ezen előadások kezdetben reggel 9 órától 10-ig tarttattak, de később, amikor a joggyakorlatra ide beosztott kancellista ifjak száma növekedett, délután 1 óráig, néha tovább is elhúzódott egy ilyen tanulságos ülés; különösen az érdekesebb perek tárgyalásaiból keletkezett viták benyúltak a kora délutáni órákba.
A Királyi Táblát, a Nagyszebenben tartott országgyűlés "2-ik cikkénél fogva" 1754 augusztus havában helyezték Medgyesről Marosvásárhelyre, mely határozatról a Főkormányszék értesítette a városi Tanácsot és egyben rendelkezett annak elhelyezési lehetőségéről. Egyéb megfelelő épület hiányában ekkor a Királyi Táblát a Piac közepén lévő ódon városháznál helyezték el, de itt valószínűleg alkalmatlan lehetett, mert hamarosan kilakoltatták és számára Maros szék székházát, foglalták le, mi miatt Maros szék rendei onnan kiszoríttattak, Nyárádszeredában és más községekben kényszerültek gyűléseiket tartani.
1759 november 2-iki, a Város levéltári lajstromában ez van bejegyezve:
"Eddig a Székháznál szállásolt Királyi Táblát más házba akarta költöztetni a Tanács, de Ítélő Mester Endes Miklós kérésire elhalasztatott a következő tavaszig."
Hat évig nélkülözték Maros szék rendei székházukat, míg hosszas panasziratok és perlekedések után sikerült a Táblát innen is kilakoltatni.
1786-ban II. József császár rendeletére Nagyszebenbe költöztették, majd 1790. Április 12-én újra visszahelyezték Marosvásárhelyre a Királyi Táblát és "a Főkormányszék rendeléséből a város a piac nyugati során levő házat átadja".

Ettől kezdve a sokat dobált Tábla a Piacon két egyemeletes kőházban székelt. 1826. január 18-án pedig gróf Kendeffi Ádámtól megszerezték csere útján a mostani díszes épületet, ahol ugyanezen év november 13-án első ülésüket tartották.
(Az eredeti írásban következik a csere tárgyában összeállított szerződés szövege)
A Kendeffi ház, illetve a Királyi Tábla emeletes épülete a régi Szentmiklós utcában, a Teleki Tékával szemben, még Kendeffi Ádám édesanyja által, 1789-ben épült; a városnak ma is egyik legmutatósabb, a renaissance-stílus legszebb változatában készült díszes épülete. Az épület alapítását az előcsarnok jobb falába helyezett, verzális betűkkel vésett címeres tábla örökíti meg az alábbi szöveggel:
"Gróf Bethleni Bethlen Kristina néhai b:e: gróf Malomvizi Kendeffi Elek úr a császári, királyi és apostoli Felségnek az erdélyi királyi Guberniumban belső titok tanácsosa árva özvegye építette a török háborúk alatt az MDCCXXXIX-ik esztendőben." (1739)
E táblát díszítő Bethlen címer ábrázol : egy függőleges helyzetben álló, S alakú kígyót, fején kilencágú korona, szájában keresztes jogar.
1827-ben, az épület átvételének emlékére helyezték homlokzatára azt az aranyozott betűkkel cifrán írott fekete márványtáblát, mely most szintén a lépcsőház jobboldali falán található:
Sub fausto regimine
Francisci primi Caes: Aug:
Fide et lege regnantis
Curiae M: P: Trans: Regiae
D: D: D: A: D: MDCCCXXVII.
Themidi Sacrum.

A Királyi Tábla telkének nyugati végére, a Deák Farkas utcában épült 1884-85-ben a törvényszéki fogház és a kettő közötti üres telekrészre, a Verbőczi utcára nyíló frontra, 1895-97-ben az igazságügyi palota.

Az 1848. év előtt a székely főváros életében jelentős szerepet vittek a táblai írnokok, vagy ahogy akkor nevezték: táblai kancellisták, akik a törvényszakok ideje alatt Erdély különböző vidékeiről itt összegyűltek joggyakorlatra, tanulmányozni a hazai törvényeket, hogy aztán az ország legképzettebb, vezető szerepre alkalmas embereivé váljanak
Erdély nemzetiségeinek fiai: székely, román és szász ifjak találkozója volt Marosvásárhely a Királyi Tábla révén; kizárólag magyar öltözetben, karddal oldalukon, kis sarkantyús magyar csízmában jártak és testületileg jelentek meg minden délelőtt 9-10 óráig a Tábla törvényes ülésein, ahol számukra fenntartott padjaikat elfoglalták. Sokszor délután 1 óráig, de gyakran tovább is hallgatták a perek tárgyalásait, különösen, ha érdekesebb vagy tanulságosabb bűnesetek vagy perügyek kerültek tárgyalásra. Meghallgatták a bírák jogfejtegetéseit, tanácskozásait és az ítélet kihirdetéseket. Beosztásukra nézve felesküdt jegyzői minőségben periratokat készítettek, jegyzőkönyveket vezettek, kiküldetésre (mindenkor párosan) lettek kirendelve: a törvények végrehajtása céljából. Ha az előírt próbát kiállották, a szokott joggyakorlat után (nemzetiség különbség nélkül) hivatalt nyerhettek vagy ügyvédek, lehettek, - szóval tökéletesen felkészültek arra, hogy az ország értelmiségeinek számítassanak.
A székely főváros mozgalmas életére sok fényt vető, az erdélyi Királyi Tábla fénykorából és a kancellista ifjúság ittléte idejéből alább közlünk néhány hírlapi beszámolót:
Honderü, 1843. II. félév 21.sz.:
"Marosvásárhely, októberben. A beállandó törvényfolyam ideje számos ifjakat gyűjt ide a kis hon minden részéből. Aztán van itt vigalom, poharozás, járdataposás, minden, csak törvénygyakorlat nincs. Szép farsangra számíthat a vidék; gondolom leend is érdeke annyi, mennyi meg fog tán érdemelni a kis posta pesti utazását."
Regélő Pesti Divatlap. 1843. 45. sz.:
" Marosvásárhely. A Regélő olvasói előtt még jóformán ismeretlen városunkat alkalom szerüleg egy-két vonással megismertetni szándéka e soroknak, mit városunk is a méltóságos erdélyi Kir. Tábla itt tartván üléseit, összpontosítva láthatni itt a hont ifjú reményeiben. Itt képezik magokat a három nemzet csemetéi, hogy majdan a cselekvő polgárok kertében gyümölcsöket termő fákká szilárduljanak. Minden nemzetnek megvannak a maga sajátságai, úgy itt is. A magyar büszke, ha családkörének valamely nőtagját táblai ülnök atyafiságos viszonyába kötheti, ezek képezvén itt az elegáns világot. A székely barátság a túlzásig A szász minden esetre dicséretet érdemel, mert összeszító, miként a szelíd juhnyáj. Míg a magyar összegyűl, hogy megvitatván mindegyik születését, rangját, arisztokrata szellemi köréből mindenkit kizárjon, ki nem kiváltságos; addig a székely egyaránt fog kezet mindenkivel, a fontoló szász pedig egybegyűl, hogy nemzetisége fenntartására összeszítólag munkáljon. Táblai magyar fiataljaink közt eddig szakadást nem ismerénk; most midőn körülményeink egyetértést igényelnek, tulajdon nemzetiségünk eszközölhetésének egyetlen talizmánán az egyetértés."
Kolozsvári Közlöny, 1857. 46. sz.:
"Marosvásárhely. Haj! nem ily közönség, s nem ily bálok valának az Apolló teremben, midőn az egész hon ifjúsága, s fényes arisztokrációjának nagy része vigadozott falai között. De az óta sok minden történt a nap alatt a futó évek folytában, más nemzedék állt elő, míg felettünk az idő, e kérlelhetetlen börtönőr, zsarnok hatalommal uralkodik."
Székely Közlöny, július 25. 30. 1867. 17-18. sz. Csernátonyi M. Zsigmond: Lapok a múltból.:
"Aki Marosvásárhelyt, a Székelyföld elsőrangú városát 1848-ban, vagy azelőtt nem ismerte, annak alig lehet fogalma azon jelentékeny pezsgő életről, amely a törvény szakok alatt itten volt, - azon pénzforgalom és ebből származó jólétről, melyet a Királyi Tábla s a közügyek igazgatósága itteni székhelye, annak személyzete és e mellett a híres dohányvásárok idéztek elő. - azon illetlen magyar szellemről, midőn a lakosok és a birtokosok még egyaránt magyarok voltak. A Királyi Tábla székhelye Vásárhelyre tétele nem csak közvetlen a városra, hanem az egész Székelyföld előnyére nézt igen fontos tény volt; ez tette a várost az ország szívévé. A törvényszakokon törvénytanulás és gyakorlat végett itten volt a haza ifjúsága, mint királyi táblai írnok egybegyűlve, itten költötte el a pénzét és végezve a törvénygyakorlatot, lett belőle ügyvéd, vagy haza szállva tisztviselő, jószágigazgató, táblabíró, követ, egyszóval az értelmiség, melyet Verbőczi szelleme lelkesített; innen terjedt szét a hazába a táblabíróság, melynek itt rengették bölcsejét.
A legnépesebb s így legérdekesebb törvényszak rendesen a Szentmárton napi volt; ilyen vala az 1847-iki is, midőn a kir. Tábla Kolozsvárról, az ezen évben ottan tartott és halva született úrbéri cikkeiről, ismeretes országgyűléséről éppen visszatért. A város utcáit az ország minden részeiből egybegyűlt magyar, szász és román ajkú kir. táblai írnokok lepték el, kik reggelenként az ítélőmesteri irodákból a megtartott tanítás után siettek a kir. Táblai ülésekre; e vidor többnyire deli ifjak kardjaik csengése, sarkantyúik pengése és magyaros öltözetük kellemes látványul szolgált.
E törvényszakra szokatlan számmal jelentek meg a Székelyföld, a vármegyék és a Szilágyság ifjúságából, kik négy írnoki karba oszlottak szét. Szorosabban egyesülendők egy közös olvasó és társalgókört és helyiséget alakítottak a Reich féle vendéglőben, hol a szász és román ajkúak testvériesen gyűltek egybe és társalogtak a magyarral. Az irodák és kir. Táblai üléseken kívül itt és a Horváth Matyi éle vendéglőben volt a leggyakoribb összejövetel, tanácskozás.
Élénkebb és fényesebb táncestély kevés vala Vásárhelyt, mint1847. Katalin napján az Apolló teremben. A vidékről, főleg Küküllő megyéből gyönyörű leány és hölgykoszorú jelent meg vidám szülők kíséretében és a délceg ifjúság örömtől sugárzó arccal lejtette kivilágos-virradatig a fárasztó, de akkor divatos keringőt.
Kedélyes, mégis lovagias szellem lengette át ezen mulatságot, mely a patriarchalis, most csak hírből ismert táblabíró világnak annyira sajátja vala, a román és szász ajkú ifjak egy színvonalban állanak a magyarral, ha kiváltsággal bírtak, mert ezen kor a kiváltságot, nem pedig a nemzetiséget bálványozta. Az írnoki élet változatosságát emelte az is, hogy saját tisztviselőkkel bírván, azokat magok választották, s ily alkalmakkor a restauratio nemes ambitiót szült, s mintegy előjátéka volt az alkotmányos életnek.
A kir. Táblai írnoki élet szabad volt, s egyedül a kir. Tábla hatósága alatt állván, bár az élet örömei tárva állottak előtte, durva kihágás, vagy elaljasodástól még ment vala, - lovagias szellem volt sajátja, mely nemzetiséget nem, csak polgártársat ismert. Az is nagy előnyükre szolgált az írnokoknak, hogy az ítélőmesterek, s az ülnökök ebédre és társaságokba meghívták, törvényes teendők és kiküldetésekbe alkalmazák, s így az élettel és pályájokkal gyakorlati érintkezésbe hozák. Legjellemzőbb kiváltságuk az úgynevezett tridualum forum vala, mely szerint sérelmi ügyeiket a kir. Tábla a legfontosabb teendők félbeszakításával is ellátá. Hogy a kép annál tarkább legyen: nem hiányoztak a szerencse lovagok sem, ex professo játékosokban, akik alkalmat nyújtának a tehetősebbek tárcái megkönnyítésére.
"

Minden jog fenntartva©dr. Flórián Csaba 2004 - 2008
  A honlapon látható képeslapok Gáll József gyűjteményéből származnak.
További felhasználásuk, kizárólag a tulajdonos hozzájárulásával lehetséges.