KRÓNIKÁS FÜZETEK
Fodor István monográfia gyűjteménye
Marosszék és Marosvásárhely sz. kir. város krónikája
Régi, nevezetes épületek és intézmények:
KIRÁLYI ÍTÉLŐ TÁBLA és a kancellisták a régi székely-főváros szellemi, társadalmi életében. MAKARIÁS-HÁZ és II. József császár látogatása. LÁBOS-HÁZ és a róm. kath. középtanoda. SZÉK-HÁZ, vagy vármegyeháza. KÖPECZl TAMÁS HÁZA, a városnak fejedelmi szállásul fenntartott épülete. GÖRÖG-HÁZ/vagy a Takarékpénztár épülete. TELEKI DOMOKOS-FÉLE HÁZ, vagy a Nagypipa. APOLLÓ-SZÁLA. A marosvásárhelyi híres bálok és a Theatrum játszóhelye. ELBA-SZIGET és létesítője: Houchard József. VÁROSI ISPOTÁLY és az alapítványt tevő Viola József, moldovai főorvos pályafutása. RÉGI TANÁCSHÁZAK. ARANYKERESZT VENDÉGLŐ. Gróf Battyhányi Lajos, első felelős magyar miniszterelnök küldöttei a 48-as események előkészítésére."

II. sorozat 7-8. szám. Marosmenti Élet kiadása, 1936-38
 
A Görög ház
vagy a takarékpénztár épülete

A Nagypiac régebbi épületei közül már újabbszerű és egyik legnagyobb területre épült kétemeletes palotája a Görög ház, mely eredetileg földszintes ház volt és csak 1827/28-ban építtette rá az 1838-ban "epemirigyben" elhalt Görög József a 2 emeletet. Így is a Szentgyörgy utcai szegletrész befejezetlenül maradt, melyet özvegye és gyermekei, az elhalt kívánságához képest felépíttettek. Az idetartozó és a Szentgyörgy utcában szerénykedő (postapalota melletti) földszintes épület azonban még ma is befejezetlen várja a jobb időket. Az alapításkor - írja a krónika - kutat találtak, s így bolthajtásra épült az egész ház.
"Díszére szolgál még város piacának,
Három emelete a Görög házának.
Melynek szegletét, ha úgy kiviheti,
Árnyékával város piacát fedheti.
"
Ezt írja néhai jó Borosnyai Lukács János professor uram, aki három emeletünek úgy számítja a Görög házat, hogy a földszinti helységeket már egy emeletnek sorozza.
Az 50-es évek előtt az emeleti részeket cs. k. hivatalnokok lakták, mivel a földszinten pálinkás, singes, vasas és könyvesboltok helyezkedtek el. Történelmi vonatkozásokban a Görög ház arról nevezetes, hogy itt helyezkedett el 1849. július 30-án Bem tábornok vezérkara és ugyancsak az I. emeleti szobában lakott Petőfi Sándor Egressy Gáborral és innen indult utolsó útjára, a segesvári csatatérre. Ugyanez év második felében már Gottelhelm orosz generális szállása volt, és végül 1852. július 31-én I. Ferenc József császár erdélyi körútja alkalmával, gr. Grünével és kiséretével ebben az épületben szállott meg és itt adott udvari ebédet. Az 50-es évek előtt, (mivel a piac közepén lévő ódon tanácsházat Gedeon tábornok felgyújtatta) a városi tanács több évig itt tartotta házi gyűléseit. Az épület első emeleti erkélye feletti falban, Jablonszky Vince szobrász által készített emléktábla szövege a következő:
"Petőfi Sándor, a szabadság dalnoka Maros-Vásárhelyt, 1849. július 30-án ezen Görög féle sarokház főtéri erkélyes termében Egressy Gáborral együtt Görög Károly és Ziegler Vilma vendégszerető házigazdák körében megreggelizvén, innét indult Bem József altábornagy kiséretében a Fehéregyháza(Segesvár) melletti csatába, - hol 1849. július 31-én eltűnt."
"Itt még ember volt, innét indult ki a nagy útra, hogy csillag legyen ő;
- fénye örökké ragyog! – Emelte a kegyelet 1884
."

Lázár Ádám kezdeményezésére alakult és elnöklése alatt működő bizottság az emléktáblát gyűjtés útján, 82 frt. 85 kr. Költséggel, porosz szürke gránitból készíttette és leleplezték lélekemelő ünnepély sorrendjében 1884. szeptember hó 28-án.
Az épület jelenlegi tulajdonosa, a Marosvásárhelyi Takarékpénztár, a város legrégibb és ma is legtekintélyesebb magyar pénzintézete. Alakulógyűlését gr. Teleki Domokos elnökletével 1868. december 20-án tartotta, amikor több mint 600 részvény kelt el. Az intézet alapításában főérdemet szerzett gr. Teleki Domokos és az egylet szervezeti kidolgozását, alapszabályainak összeállítását Szentgyörgyi Imre végezte.
Az alakuló közgyűlésen (1868. dec. 20.) megválasztott tisztikar és választmány névsora a következő:
Igazgató: dr. Knöpfler Vilmos, gondnok: Jenei Albert, ügyvéd: Petri Ádám, jegyző: Göldner Károly. Választmány: dr. Antal László, Baruch Adolf, Bodolla János, Botos Kálmán, Bucher Miksa, Czecz Miklós, Csiki Albert, Hincs Miklós, Horváth Gáspár, Kábdebó István, Katona Gyula, Kozma Endre, Lokodi János, Nagy János, Pátrubán Miklós, Reich Károly, Richtzeit Zsigmond, Staibl Antal, Stefani Demeter, Szöllősi Sámuel, Wagner Frigyes. Póttagok: Dabóczi Imre, Ferenczi István, Jeddi Sándor, Magyari Pál, Szabó Márton, Tellmann József.

Minden jog fenntartva©dr. Flórián Csaba 2004 - 2008